Home Local News Sunday’s local scoreboard

Sunday’s local scoreboard

0
288
1 CONNECTTWEETLINKEDINCOMMENTEMAILMORE

AUTO RACING

Five Mile Point

Saturdays results

Modified Season Championship Official Feature Finish (30): 1-Brian Weaver, 2Tyler Siri, 3-Kevin Bates, 4-Jesse Kline, 5-Nick Rochinski

Crate Sportsman Season Championship Official Feature Finish (20): 1-Kyle Rohner, 2-Todd Titus, 3-Tim Howell, 4-Leo McGurrin, 5-Brad Cicio.

Street Stock Season Championship Official Feature Finish (25): 1-Shane Wolf Jr., 2-Doug Polhamus, 3-Matt Bowman, 4-Dan Mazzarese, 5-Ray Lindquist

Lightning Cat Expert Season Championship Official Feature Finish (15): 1-Josh Wilder, 2-Nick Kennedy, 3-Mike Wilmot, 4-Adam Gilbert, 5-Dave Bainbridge

Factory Stock Season Championship Official Feature Finish (15): 1-Eric Beach, 2-Josh Towner, 3-Tom Groover, 4-Matt Millard, 5-Alan Komar

Lightning Cat NoviceSeason Championship Official Feature Finish (12): 1-Brian Salmini, 2-Jason Colwell, 3-Jerry Kingster, 4-Mike Stark, 5-Walter Decker

Slingshot Season Championship Official Feature Finish (15): 1-Dalton Maynard, 2-Alex Boughton, 3-Shane Lewis, 4-Bob Boughton, 5-Shane Lewis Sr.

Empire Sport Trucks Official Feature Finish (15): 1-Trey Palmer, 2-Brandon Clapperton, 3-Pete Christenson, 4-Jeff Young, 5-Kyle Lanfair.

Chemung Speedrome

Saturdays results

Sunoco Modifieds (20 Laps): 1-Connor Sellars, 2-Jimmy Zacharias, 3-Charlie Sharpsteen, 4-Zack Knowlden, 5-Nick Morich

Sunoco Modifieds (20 Laps):1-Jimmy Zacharias, 2-Jesse Kent, 3-Connor Sellars, 4-Zack Knowlden, Nick Morich, 5-RJ Zacharias

Super Stocks (25 Laps):1-Frank Chapman, 2-Nick Robinson, 3-Terry Potrzebowski, 4-Mike Nichols, 5-John Lane

4 Cylinders (20 Laps): 1-Ben Perry, 2-Greg Moldt, 3-Jacob Gustafson, 4-Triston Kline, 5-Tyler Harbst

INEX Legends (20 Laps): 1-Kevin Youngs, 2-David French, 3-Pat Judson, 4-Teddy Bowen, 5-Daniel Carter

Tuesday’s events

DOUBLE-A BASEBALL

Erie at Binghamton, 6:35

COLLEGE VOLLEYBALL

SUNY Broome at Cayuga, 6

HS FIELD HOCKEY

Tioga at Marathon, 11a

Baldwinsville at Vestal, 2

Whitney Point at Fayetteville-Manlius, 2

Owego at Sidney, 4:30

HS GOLF

Windsor at Greene, 9 a.m.

Ithaca at Binghamton, 11a

Horseheads at Vestal, 11a

Owego at Johnson City, 11a

Oneonta at Chenango Valley, 11a

Susquehanna Valley at Norwich, 11a

Maine-Endwell at Union-Endicott, 11a

Chenango Forks at Seton Catholic Central, 11a

Elmira at Corning, noon

HS BOYS SOCCER

Bainbridge-Guilford at Unadilla Valley, 4:30

Greene at Sidney, 6

HS GIRLS SOCCER

Corning at Vestal, 10a

Norwich at Chenango Valley, 10a

Binghamton at Maine-Endwell, 10a

Susquehanna Valley at Chenango Forks, 10a

Elmira at Owego, 2:30

Horseheads at Johnson City, 4

Ithaca at Union-Endicott, 7

HS TENNIS

Elmira at Owego, 10a

Corning at Vestal, 10a

Ithaca at Union-Endicott, 10a

Horseheads at Johnson City, 10a

Binghamton at Maine-Endwell, 10a

Susquehanna Valley at Chenango Valley, 10a

Sidney at Chenango Forks, 10 a.m.

HS VOLLEYBALL

Lansing at Trumansburg, 5

Dryden at Whitney Point, 5

Waverly at Watkins Glen, 5

Elmira at Chenango Forks, 5:45

Newark Valley at Tioga, 6:30

Thomas A. Edison at Newfield, 6:30

Southern Cayuga at Union Springs, 6:30

Groton at Moravia, 6:30

Candor at Spencer-Van Etten, 6:30

Wednesday’s events

DOUBLE-A BASEBALL

Erie at Binghamton, 6:35

COLLEGE MEN’S SOCCER

SUNY Broome at Corning, 4

COLLEGE WOMEN’S SOCCER

Corning at SUNY Broome, 5

COLLEGE VOLLEYBALL

Corning at SUNY Broome, 5

HS FIELD HOCKEY

Windsor Tournament

Windsor vs. Spencer-Van Etten, 1

Walton vs. Deposit/Hancock, 2:30

HS GOLF

Sidney at Greene, 9 a.m.

Unadilla Valley at Deposit/Hancock, 9 a.m.

Susquehanna Valley at Seton Catholic Central, 11a

Seton Catholic Central at Oneonta, 4

Afton/Harpursville at Oxford, 4:30

Bainbridge-Guilford at Delhi, 4:30

HS BOYS SOCCER

Ithaca at Binghamton, 10a

Oneonta at Chenango Valley, 10a

Susquehanna Valley at Norwich, 10a

Chenango Forks at Seton Catholic Central, 10a

Tully at Dryden, 4

Owego at Johnson City, 4

Watkins Glen at Union Springs, 4:30

Horseheads at Vestal, 7

Elmira at Corning, 7

HS GIRLS SOCCER

Dryden at Southern Cayuga, 11a

Tioga at Waverly, 4:30

Lansing at Moravia, 4:30

Trumansburg at Groton, 4:30

Whitney Point at Marathon, 4:30

Newfield at Newark Valley, 4:30

Elmira Notre Dame at SVE/Candor, 4:30

Odessa-Montour at Watkins Glen, 4:30

Cooperstown at Sidney, 4:30

Oxford at Unadilla Valley, 4:30

HS TENNIS

Maine-Endwell at Union-Endicott, 9a

Elmira Notre Dame at Vestal, 10a

Susquehanna Valley at Owego, 10a

Seton Catholic Central at Windsor, 10a

Horseheads at Johnson City, 3

HS VOLLEYBALL

Bainbridge-Guilford at Cazenovia, 5:30

Deposit/Hancock at Chenango Forks, 6:30

PRO BASEBALL

AA-EASTERN LEAGUE

Eastern Division

W

L

Pct.

GB

Trenton

87

45

.659

Binghamton

78

54

.591

9

Reading

69

63

.523

18

Portland

62

70

.470

25

Hartford

59

73

.447

28

New Hampshire

55

77

.417

32

Western Division

W

L

Pct.

GB

Altoona

70

62

.530

Bowie

69

63

.523

1

Akron

64

68

.485

6

Erie

64

68

.485

6

Richmond

58

74

.439

12

Harrisburg

57

75

.432

13

Sunday’s Games

Binghamton 7, Portland 1

Akron 6, Erie 4

New Hampshire 4, Hartford 2

Trenton 5, Richmond 0

Reading 7, Harrisburg 4

Bowie 7, Altoona 3

Monday’s Games

Akron at Harrisburg, 6:30 p.m.

Altoona at Richmond, 6:35 p.m.

Erie at Binghamton, 6:35 p.m.

New Hampshire at Reading, 6:35 p.m.

Portland at Hartford, 7:05 p.m.

Trenton at Bowie, 7:05 p.m.

Tuesday’s Games

Akron at Harrisburg, 6:30 p.m.

Altoona at Richmond, 6:35 p.m.

Erie at Binghamton, 6:35 p.m.

New Hampshire at Reading, 6:35 p.m.

Portland at Hartford, 7:05 p.m.

Trenton at Bowie, 7:05 p.m.

AAA-INTERNATIONAL LEAGUE

North Division

W

L

Pct.

GB

Scranton/WB

83

50

.624

Rochester

77

57

.575

61/2

Lehigh Valley

74

60

.552

91/2

Pawtucket

63

71

.470

201/2

Buffalo

61

73

.455

221/2

Syracuse

51

83

.381

321/2

South Division

W

L

Pct.

GB

Durham

81

52

.609

Gwinnett

67

66

.504

14

Norfolk

62

72

.463

191/2

Charlotte

57

77

.425

241/2

West Division

W

L

Pct.

GB

Indianapolis

74

59

.556

Columbus

68

66

.507

61/2

Toledo

65

68

.489

9

Louisville

52

81

.391

22

Sunday’s Games

Charlotte 12, Gwinnett 5

Syracuse 9, Scranton/Wilkes-Barre 2

Rochester 4, Buffalo 3

Columbus 3, Indianapolis 2

Pawtucket 3, Lehigh Valley 0

Durham 5, Norfolk 2

Toledo 3, Louisville 0

Monday’s Games

Indianapolis at Louisville, TBD

Indianapolis at Louisville, 5 p.m.

Lehigh Valley at Syracuse, 6:35 p.m.

Toledo at Columbus, 6:35 p.m.

Durham at Charlotte, 7:05 p.m.

Gwinnett at Norfolk, 7:05 p.m.

Pawtucket at Buffalo, 7:05 p.m.

Rochester at Scranton/Wilkes-Barre, 7:05 p.m.

Tuesday’s Games

Indianapolis at Louisville, 6:35 p.m.

Lehigh Valley at Syracuse, 6:35 p.m.

Toledo at Columbus, 6:35 p.m.

Durham at Charlotte, 7:05 p.m.

Gwinnett at Norfolk, 7:05 p.m.

Pawtucket at Buffalo, 7:05 p.m.

Rochester at Scranton/Wilkes-Barre, 7:05 p.m.

A-NEW YORK-PENN LEAGUE

McNamara Division

W

L

Pct.

GB

Staten Island

40

24

.625

Hudson Valley

37

27

.578

3

Aberdeen

36

29

.554

41/2

Brooklyn

17

47

.266

23

Pinckney Division

W

L

Pct.

GB

Mahoning Valley

37

26

.587

West Virginia

35

30

.538

3

State College

34

31

.523

4

Williamsport

30

32

.484

61/2

Batavia

27

36

.429

10

Auburn (

25

38

.397

12

Stedler Division

W

L

Pct.

GB

Vermont

37

28

.569

Connecticut

31

31

.500

41/2

Tri-City

31

33

.484

51/2

Lowell

29

34

.460

7

Sunday’s Games

Batavia 3, Auburn 2, 14 innings

Brooklyn 6, Staten Island 0

Mahoning Valley 5, West Virginia 2

Connecticut 5, Hudson Valley 4

Lowell 2, Tri-City 1

Vermont 3, Aberdeen 2

Williamsport 3, State College 2

Monday’s Games

Mahoning Valley at Batavia, TBD

Auburn at Williamsport, TBD

Auburn at Williamsport, 5:05 p.m.

Mahoning Valley at Batavia, 5:05 p.m.

Staten Island at Lowell, 6:35 p.m.

Vermont at Brooklyn, 7 p.m.

Connecticut at Aberdeen, 7:05 p.m.

State College at West Virginia, 7:05 p.m.

Tri-City at Hudson Valley, 7:05 p.m.

Tuesday’s Games

Staten Island at Lowell, 6:35 p.m.

Vermont at Brooklyn, 7 p.m.

Auburn at Williamsport, 7:05 p.m.

Connecticut at Aberdeen, 7:05 p.m.

Mahoning Valley at Batavia, 7:05 p.m.

State College at West Virginia, 7:05 p.m.

Tri-City at Hudson Valley, 7:05 p.m.

1 CONNECTTWEETLINKEDINCOMMENTEMAILMORE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here